Dienos sakinys
Vilką vijus kad nors uodega tektų.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Sophi
lankytoja(s)
Žinutės: 19
graphgraph
 
Naujosios moteriškos pavardės - 2009-05-09 04:21 Nerimsta aistros dėl šeiminės padėties nerodančių moteriškų pavardžių - ar jos tikrai pažeidžia lietuvių kalbos sistemą ir jas reikia drausti?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Naujosios moteriškos pavardės - 2009-05-09 05:01 Nuomonės šiuo klausimu išties įvairios, o kone visi didžiausi interneto naujienų portalai ūžia nuo komentarų prie ta tema skelbtų straipsnių.
Klausti, ar moteriškas pavardes be priesagų reikia drausti, jau per vėlu. Džinas iš butelio išleistas, nebesuvarysi atgal. Arba – iš kito kampo žiūrint – narvelis atidarytas, paukštelis laisvėj. Kitaip sakant, yra 2003 m. Kalbos komisijos nutarimas, yra, sako, registruota oficialiai netoli 4 tūkst. tokių pavardžių.

Galima tik svarstyti, kiek rimtai tas nutarimas buvo pamatuotas ir kokie jo padariniai bus ateity. Ir gal šiek tiek pasimokyti iš šio atvejo, jeigu jis po tiek laiko sukėlė tokių karštų diskusijų bangą.

Visos lietuvių kalbos sistemos šios pavardės negriauna. Tačiau bendrinėje kalboje jos – bent kol kas – yra svetimkūnis, įsiterpiantis į jau susiklosčiusią sistemą. Dabar tai žymėtasis moterų pavardžių sistemos narys, todėl tiek daug šias pavardes vertinant pateikiama nelingvistinių argumentų: vieniems jos gražios ir yra modernumo ženklas, kitiems reiškia (ar iš tradicijos kai kuriose tarmėse reiškė) palaido elgesio moteris, tretiems – išsišokimas ir nepateisinamas buitinio lygmens, t. y. pravardžių reikšme vartojamų formų, perkėlimas į oficialią vartoseną.

Ne visoms priesaginėms moterų pavardėms lengva tas priesagas numesti. Be priesagų pavardės gali įgauti nepageidaujamų asociacijų (Rusytė – Rusė) arba tiesiog atrodyti kvailai.

Šiaip ar taip vienoks ar kitoks pasirinkimas šiuo metu priklauso nuo pačių moterų sveiko proto. Blogiausia būna tada, kai madoms atsiduodama aklai, negalvojant.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Sophi
lankytoja(s)
Žinutės: 19
graphgraph
 
Naujosios moteriškos pavardės - 2009-05-12 04:10 Keisčiausia man šitoj istorijoj tai, kad šaršalas kilo ne 2003 m., kai buvo priimtas VLKK nutarimas, o tik 2009 m.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos