Dienos sakinys
Vilką vijus kad nors uodega tektų.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Vpovilaitis
lankytoja(s)
Žinutės: 1
graphgraph
 
Dėl prezidentų, ministrų pirmininkų, karalių ir t. - 2008-12-17 01:13 Ar iš didžiosios raidės yra rašoma kalbant apie Lietuvos Respublikos Prezidentus, Ministrus Pirmininkus ir kitų šalių Prezidentus, Ministrus Pirmininkus?

O kaip su karaliais, pvz. kaip reikėtų rašyti: Leono karalius ar Leono Karalius, Ispanijos karalius ar Ispanijos Karalius?

Ar skiriasi ši rašyba jei kalbama ne apie konkretų asmenį, bet apie jų aibę. Pvz. kaip reikėtų rašyti: Ispanijos karalių sąrašas ar Ispanijos Karalių sąrašas, Angolos prezidentų sąrašas ar Angolos Prezidentų sąrašas?

Taip pat klausimas kaip rašant apie konkretų princą, kunigaikštį, hercogą ir t.t. ar reikia titulo žodį rašyti iš didžiosios raidės?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Dėl prezidentų, ministrų pirmininkų, karalių ir t. - 2008-12-17 04:14 Žodžiai karalius, prezidentas, ministras pirmininkas ir pan. yra bendriniai, t. y. žymi apibendrintą asmens pavadinimą, todėl rašomi iš mažosios raidės.

Tada, kai toks žodis apibendrintai įvardija konkrečios šalies asmenį, taip pat rašoma iš mažosios raidės: Lietuvos Respublikos prezidentas, Ispanijos karalius, Angolos prezidentų sąrašas ir t. t.

Kai įvardijamas konkretus asmuo, vis tiek jo titulas rašomas iš mažosios raidės: Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.

Visi minėti žodžiai rašomi iš didžiosios raidės tada, kai norima išreikšti tam asmeniui pagarbą ar parodyti mandagumą, pavyzdžiui, kreipiantis į tokį asmenį raštu ar šiaip minint jį iškilmingo stiliaus dokumentuose. Taigi šiuo atveju didžiosios raidės vartojamos stilistiškai ir turi tam tikrą papildomą funkciją.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
SAVE
lankytoja(s)
Žinutės: 18
graphgraph
 
Dėl prezidentų, ministrų pirmininkų, karalių ir t. - 2009-04-10 06:57 Skaitydama Jūsų komentarus apie prezidentus, princus ir hercogus uždaviau sau klausimą: ar gerai rašyti ir sakyti „iš mažosios raidės“, „iš didžiosios raidės“. Ar ne taisyklingiau „mažąja raide“, „didžiąja raide“? O gal abu variantai geri?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Dėl prezidentų, ministrų pirmininkų, karalių ir t. - 2009-04-10 16:17 Jūsų klausimą perkėliau į naują temą, nes jis jau ne apie karalius.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos