Dienos sakinys
Ugnis neprisotinama
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 249
graph
 
Vartoti ir naudoti (1) - 2007-10-29 00:34 Rimas N [perkeltas klausimas]
Ar visais atvejais žodis naudojamas yra keistinas žodžiu vartojamas? Jei taip, tai kodėl?

Šis klausimas iškilo bandant taisyti tokį sakinį: atsakydami į šiuos klausimus naudosimės tuo, kad iš principo galima stebėti individo pasirinkimus.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 249
graph
 
Vartoti ir naudoti (1) - 2007-10-29 01:06 Abu žodžiai geri ir vartotini, kiekvienas turi savo vietą kalboje, tik ne visada lengva matematiškai tiksliai tą vietą apibrėžti.

Naudoti reikšmė gal kiek siauresnė, nes dažniausiai reiškia „vartoti patiriant naudą“. Tą naudą galima įvairiai suprasti, tad lengviau įsiminti tradiciškai kalboje susiklosčiusias žodžių jungtis:
vartoti – vaistus, maistą; kalbą, žodžius, pasakymus;
naudoti – gamtos išteklius; įrankius, prietaisus; įvairias medžiagas kokiam nors tikslui (pvz.: sunaudojo visą rašomąjį popierių).

Kai kada tas pats dalykas gali būti ir vartojamas, ir naudojamas – nelygu kontekstas (plg.: aliejus vartojamas maistui ir naudojamas dažams gaminti).

Dar sudėtingiau perprasti vartotojo ir naudotojo skirtumą. Vartotojas – paprastai kalbant apibendrintai: elektros energijos vartotojai, interneto vartotojai, bet: naudoja internetą (ar kompiuterį) ne tik darbui, bet ir pramogoms.

Beje, „Enciklopediniame kompiuterijos terminų žodyne“ (http://www.likit.lt/term/ enciklo.html) žodis vartotojas su kompiuterija apskritai nesiejamas; visur tik naudotojai (naudotojo vardas, naudotojo sąsaja ir t. t.), nors angliškojoje žodyno dalyje palikta galimybė žodį user versti ir vartotoju.

Jūsų sakinyje sangrąžinė forma naudosimės pavartota visai tinkamai: „naudoti savo naudai“ (dar plg.: naudotis proga, padėtimi).
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos