Dienos sakinys
Alksniu gimęs, ąžuolu nebūsi.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Vilnė
lankytoja(s)
Žinutės: 4
graphgraph
 
dėl vyr. gim. vaikiškose užduočių knygelėse - 2012-06-02 19:00 Ar tikrai yra tokia nuostata, kad reikėtų vengti vyriškosios giminės pvz., dalyvių ar pusdalyvių, vaikiškose užduočių knygelėse dėl galimos lyčių diskriminacijos?

Pvz., vietoj „Radęs ...., nuspalvink!“, redaktorė taiso „Kai rasi....., nuspalvink!“

Šiuo atveju galbūt nėra labai didelio skirtumo, bet yra kitų pavyzdžių, kur sunku išsiversti be vyr. giminės pusdalyvio, o šalutiniai sakiniai apsunkina tekstą. Ačiū.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 252
graph
 
dėl vyr. gim. vaikiškose užduočių knygelėse - 2012-06-02 19:10 Įdomus klausimas, bet pirmiausia reikėtų daugiau informacijos.
Gal galėtumėte sukonkretinti pavyzdžiais savo teiginį, kad „yra kitų pavyzdžių, kur sunku išsiversti be vyr. giminės pusdalyvio, o šalutiniai sakiniai apsunkina tekstą“?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Vilnė
lankytoja(s)
Žinutės: 4
graphgraph
 
dėl vyr. gim. vaikiškose užduočių knygelėse - 2012-06-02 19:13 Pvz., kai veiksmai turi būti atliekami vienu metu.

Pieštuku pradurdamas kortelę, sutaškuok formos kontūrą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 252
graph
 
dėl vyr. gim. vaikiškose užduočių knygelėse - 2012-06-04 18:07 Nuostatas, kad reikėtų vengti vyriškosios giminės žodžių tada, kai jie apibendrintai vartojami abiejų giminių reikšme (arba priešingai – vartoti ir nedaryti iš to problemos), kuria patys kalbos vartotojai: ir pavieniai, ir, tarkim, redakcijų ar leidyklų kolektyvai.

Kalbos sistemos negriauna nei vienas, nei kitas pasirinkimas, tik primygtinis moteriškosios giminės žodžių kaišiojimas dažniausiai dubliuoja vyriškosios giminės, vartojamos apibendrinamąja reikšme, funkciją, todėl gali, kaip ir rašote, apsunkinti tekstą (tokio persistengimo pavyzdžių žr. SKAITINIUOSE skelbiamoje ištraukoje, nuo p. 52).

Taigi, kurią giminę pasirinkti vaikiškose knygelėse, priklauso nuo pačių leidėjų apsisprendimo – nelygu, kiek jie opūs ir jautrūs lyčių lygybės ir panašiems mūsų visuomenėje kartais pernelyg sureikšminamiems klausimams.

Suprantu, kad tada, kai tokios knygelės aiškiai skiriamos mergaitėms (pavyzdžiui, kokių princesių suknelių spalvinimai), moteriškosios giminės formos būtinos, jas diktuoja pati kalbos logika. Apibendrinamaisiais atvejais vyriškosios giminės formų nesibaidyčiau.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos