Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
„tinklapis“, „tinkllapis“ ar „tinklalapis“? - 2011-10-07 18:32 Laima parašė laišką „Kalbos namams“ (bet nesu tikra, kad atsakymas el. paštu nuėjo, nes dėl adreso, nurodyto su lietuviška raide, buvo grįžęs atgal, tad skelbiu čia):

Sveiki, neretai tenka matyti parašytą žodį TINKLAPIS (=tinklo lapas). Atrodytų, kad šis žodis turėtų būti rašomas TINKLLAPIS. Argi ne?

Atsakysiu atskirame POKALBIŲ įraše.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
„tinklapis“, „tinkllapis“ ar „tinklalapis“? - 2011-10-07 22:20 Kaip ir nurodė Laima, tinklapis padarytas iš žodžių tinklas + lapas.

Jo reikšmė, pasak „Enciklopedinio kompiuterijos žodyno“ (http://www.likit.lt/term/ enciklo.html), yra „hipertekstu parašytas žiniatinklio dokumentas“; paprastai iš jų susideda interneto svetainė. Tik šiame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos aprobuotame leidinyje pateiktas kitas variantas – tinklalapis.

Teoriškai galimi trys darybos variantai: tinklalapis, tinkllapis ir tinklapis.

Pirmasis – tinklalapis – padarytas iš minėtų žodžių šaknų tinkl- + lap- su jungiamuoju balsiu a- (plg.: kelias + lapas = kelialapis).

Tinkllapis padarytas panašiai, tik be jungiamojo balsio, todėl susiduria du vienodi priebalsiai, o tai mūsų kalboje ne itin mėgstama; dažniau be jungiamojo balsio lieka skirtingų priebalsių sandūra (plg.: buroklapis, kelkraštis).

Tinklapis padarytas įdomiau, praleidžiant vieną iš besikartojančių skiemenų (pirmosios šaknies priebalsį l ir jungiamąjį balsį a). Toks reiškinys kalbotyroje vadinamas haplologija ir nėra visai retas (plg.: mašininkė, nors „skaidriai darybiškai“ turėtų būti mašin- + -inink- + = mašinininkė; tarmėse vartojamas vargoninkas ir kt.).

Kai žodis tinklapis atsirado (o jis iš visų minėtų trijų variantų atsirado pirmiausia), pradėta abejoti ir dėl jo darybos.
Terminologai ėmė aiškinti, kad sistemiškesnis būtų darinys tinklalapis, – šio ir daryba skaidresnė, jis geriau pritaptų prie kitų panašių sudurtinių žodžių su pirmu dėmeniu tinkl- ir jungiamuoju balsiu, pvz.: tinklažmogis, tinklavietė, ir, žinoma, prie šių pavyzdžių pridurtinas už tinklalapį gerokai jaunesnis tinklaraštis.

Taigi darybos variantas tinklalapis pasirinktas kaip bendrinės kalbos norma ir kartu įteisintas kaip kompiuterijos terminas.

Tiesa, kai kam tinklapis tebėra įprastesnis ir iki šiol dar tebevartojamas. Na o tinkllapis taip ir liko tik teorinė galimybė.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos