Dienos sakinys
Juokėsi puodas, kad katilas juodas.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
„elektrorapyros“ ar „elektrinės rapyros“? - 2011-05-02 19:32 Laba diena,

iškilo klausimas dėl tokių terminų (iš fechtavimosi srities): „elektrorapyros, elektrošpagos, elektro liemenės, elekroaparatūra“. Būtent taip šie terminai rašomi sovietinių laikų literatūroje. Tačiau dabar, manyčiau, reikėtų rašyti ne taip?
Mano manymu, galbūt tai būtų: „elektrinės rapyros, elektrinės špagos, elektrinės (elektros?) liemenės, elektrinė aparatūra“? Ar aš klystu?

Iš anksto ačiū už atsakymą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 233
graph
 
„elektrorapyros“ ar „elektrinės rapyros“? - 2011-05-03 02:45 Stabiliųjų junginių, į kurių sudėtį įeina daiktavardžio kilmininkas elektros arba būdvardis elektrinis, -ė, lietuvių kalboje vartojama palyginti nemažai. Be to, yra pasiskolintų sudurtinių žodžių su dėmeniu elektro- arba su juo pasidarytų (pamorfemiui išsiverstų) darinių.

Visi tie žodžiai lietuvių kalboje atsirado ne vienu metu, be to, kai kurie įsigalėjo skirtingais pavidalais (arba kaip sudurtiniai žodžiai, arba kaip junginiai, arba abejopi variantai), todėl nuoseklios sistemos nesudaro. Šiaip ar taip, kai kas yra sunorminta kaip įvairių sričių terminai. Yra ir taisyklių, kurių reikėtų laikytis (žr. senuosius „Kalbos praktikos patarimus“, II leid. 1985), taip pat esama polinkių, kuriais galima mėginti vadovautis:

1) dėmuo elektro- savarankišku žodžiu lietuvių kalboje neina, todėl arba rašomas kartu su vieną sąvoką žyminčiu žodžiu (elektroakustika, elektrodinamika, elektrochemija) arba virsta savarankišku žodžiu – minėtu daiktavardžio kilmininku arba būdvardžiu (elektros prekės, elektros skaitiklis, elektrinis traukinys, elektrinis grąžtas), o kartais ir įnagininku (suvirintojas elektra);

2) elektro- neabejotinai vartojamas kaip sudurtinio žodžio dėmuo ir tada, jei kitas dėmuo lietuvių kalboje nefunkcionuoja kaip savarankiškas žodis (elektrobusas, elektrografija, elektroskopas, elektrovežis);

3) prie savarankiškų lietuviškų žodžių dėmuo elektro- paprastai nededamas ir sudurtinių žodžių nesudaro.

Dėl lietuviškų žodžių vartojimo junginiuose su elektros ar elektrinis, -ė lyg ir būtų aišku. O skolinių žodynuose pateikiama ir tokių, kur taip pat būtų visai įmanomas ne sudurtinis žodis, o junginys.

Pavyzdžiui, vietoj TŽŽ (2001) elektrofiltras, elektrošokas ir kt. gali būti vartojami junginiai su žodžiais elektros ar elektrinis, -ė: elektrinis filtras (pastarasis yra LR terminų banke), elektros šokas ir t. t.

Iš Jūsų pateiktų pavyzdžių vartočiau taip: elektrinės rapyros, elektrinės špagos, elektrinės liemenės, elektros aparatūra.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos