Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237 |  |
|
Dėl eilės - 2009-08-14 00:11
Gerai, kad žmonės domisi taisymų pagrindimu ir pagrįstumu. Kalbos jausmu kliautis galima vis rečiau, tad daug kur lieka aiškintis loginiais argumentais.
Žodį eilė, vartojamą neapibrėžta reikšme (pvz., Ministras lankėsi eilėje Azijos ir Afrikos šalių), iš tiesų imta taisyti dėl to, kad toji reikšmė lietuvių kalbai nebūdinga ir svetima. Tai matyti iš DLKŽ ir LKŽ pateikiamų šio žodžio reikšmių sistemos.
Šiuo metu esu toli nuo reikiamų šaltinių ir negaliu tiksliai nupasakoti šito taisymo istorijos, bet iš turimos duomenų bazės matau, kad taisyti pradėta tarybiniais metais bene Juozo Balčikonio (taigi ne vėliau kaip XX a. 7-ame dešimtmetyje). Suprantama, kad tokia nebūdinga eilės reikšmė („daugelis, keletas, ne vienas, nemažai“ ir pan.) buvo užplūdusi mūsų spaudą per vertimus iš rusų kalbos.
Kalbos specialistams atrodo netikslinga į bendrinę kalbą įsileisti svetimą raiškos priemonę, jeigu tam pačiam dalykui esama savų tradicinių raiškos būdų. Juk tas žodis eilė svetima reikšme tempia paskui save ir verstinius štampus (eilėje atvejų, iškelta visa eilė problemų ir t. t.), kurie, be kita ko, mūsų kalbą daro nelanksčią ir nestilingą.
|