Dienos sakinys
Melagiui platus kelias nueiti, bet siauras sugrįžti.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
kalbute
lankytoja(s)
Žinutės: 2
graphgraph
 
Dėl eilės - 2009-08-13 01:33 Sveiki, žinau ir visada taisau žodžio "eilė" vartoseną neapibrėžto kiekio reikšme (eilė metų - daug metų) ir t. t. Tačiau norėčiau sužinoti, kodėl taisome? Ar dėl to, kad reikšmė perimta iš rusų "riad"? Ar yra kita priežastis... Bandžiau ieškoti įvairiuose leidinukuose, tačiau randu tik "kaip" taisyti, bet ne "kodėl" reikia taisyti.
Klausiu dėl to, kad dauguma tų, kuriems ištaisau visas "eiles", piktinasi, kad čia kalbininkų "išmislas". Mano pasakymas, ,,todėl, kad taip reikia", daugeliui nė motais...
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Dėl eilės - 2009-08-14 00:11 Gerai, kad žmonės domisi taisymų pagrindimu ir pagrįstumu. Kalbos jausmu kliautis galima vis rečiau, tad daug kur lieka aiškintis loginiais argumentais.

Žodį eilė, vartojamą neapibrėžta reikšme (pvz., Ministras lankėsi eilėje Azijos ir Afrikos šalių), iš tiesų imta taisyti dėl to, kad toji reikšmė lietuvių kalbai nebūdinga ir svetima. Tai matyti iš DLKŽ ir LKŽ pateikiamų šio žodžio reikšmių sistemos.

Šiuo metu esu toli nuo reikiamų šaltinių ir negaliu tiksliai nupasakoti šito taisymo istorijos, bet iš turimos duomenų bazės matau, kad taisyti pradėta tarybiniais metais bene Juozo Balčikonio (taigi ne vėliau kaip XX a. 7-ame dešimtmetyje). Suprantama, kad tokia nebūdinga eilės reikšmė („daugelis, keletas, ne vienas, nemažai“ ir pan.) buvo užplūdusi mūsų spaudą per vertimus iš rusų kalbos.

Kalbos specialistams atrodo netikslinga į bendrinę kalbą įsileisti svetimą raiškos priemonę, jeigu tam pačiam dalykui esama savų tradicinių raiškos būdų. Juk tas žodis eilė svetima reikšme tempia paskui save ir verstinius štampus (eilėje atvejų, iškelta visa eilė problemų ir t. t.), kurie, be kita ko, mūsų kalbą daro nelanksčią ir nestilingą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
kalbute
lankytoja(s)
Žinutės: 2
graphgraph
 
Dėl eilės - 2009-08-14 01:00 Ačiū už išsamų atsakymą. Dažnai aiškindama, kodėl nevartojame vienų ar kitų žodžių reikšmių, remiuosi žodynais. Tačiau išeivijoje, kur šiuo metu esu, žodynai ne visiems yra autoritetas, kaip ir Lietuvos kalbininkų nuomonė. Tačiau tai jau turbūt, kitos diskusijos tema :-)
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos