Dienos sakinys
Melagiui platus kelias nueiti, bet siauras sugrįžti.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Ar „du metai“ yra didžioji klaida? - 2009-04-02 02:10 Dar vienas visų dėmesio vertas laiškas „Kalbos namams“, todėl su jo autorės Sophi leidimu skelbiu viešai ir atsakau.

Laba diena,
norėčiau paprašyti paaiškinimo, ar pagrindinių kiekinių skaitvardžių formų vartojimas su daiktavardžiu „metai“ yra didžioji klaida?

Iš Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo:
5.2 Pagrindinės kiekinių skaitvardžių nuo 2 iki 9 formos ir įvardžio abu, abi formos nevartotinos su daugiskaitiniais (t. y. turinčiais tik daugiskaitinę formą) daiktavardžiais, pvz.:.....

Iš „Kalbos patarimų“ knygelės „Gramatinės formos ir jų vartojimas“ (Vilnius, 2004, p. 25)
pagrindinė forma vngt. – dauginė forma kiekinių skaitvardžių nuo 2 iki 9 ir įvardžių abu, -i, keli, -ios su daiktavardžiu metai:....

Daiktavardis „metai“ el. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ pateikiamas kaip daugiskaitinis (vienaskaitinė forma vartojama tik tarmėse).

Kyla klausimas, kaip reikėtų vertinti pasakymą „du metai“ ir pan. – kaip didžiąją klaidą ar kaip vengtiną kalbos reiškinį?

Pagarbiai
Sophi
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 242
graph
 
Ar „du metai“ yra didžioji klaida? - 2009-04-02 02:24 Į Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo 5.2 papunktį labai sąmoningai ir po nemažų diskusijų pavyzdys su daiktavardžiu metai nebuvo įtrauktas.

Priežastys aiškios: metai kai kuriose tarmėse yra kaitomas skaičiais daiktavardis, o tarminiai dalykai į minėtą sąrašą pagal jo sudarymo principus nebuvo traukiami.

Vėliau, svarstant „Kalbos patarimus“, išlyga dėl dauginių formų vartojimo su metais buvo aiškiai suformuluota: tai tik vengtinas bendrinėje kalboje (t. y. nenorminis) reiškinys, bet ne didžioji klaida. Norma yra dveji metai.

Valstybinė kalbos inspekcija, kuri savo darbe remiasi Didžiųjų kalbos klaidų sąrašu taikydama nuobaudas, taip pat buvo įspėta į šias „Kalbos patarimų“ rekomendacijas atsižvelgti.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos