Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237 |  |
|
Neesamas ar nesamas? - 2008-10-21 19:08
Aistė rašo susiginčijusi su kolege dėl žodžio nesamas rašybos ir kausia: kodėl jis rašomas tik su viena e? Ar anksčiau reikėdavo rašyti neesamas? Kituose panašiuos žodžiuose e juk būna dvi: neeilinis, neesminis.
Taisyklė, kaip Aistė ir pastebėjo, yra paprasta: jei priešdėlis baigiasi balse (ne-, be-, pa-, nu- ir pan.), o žodis, prie kurio jis dedamas, taip pat prasideda balse (paprasta arba esančia dvigarsyje), tada tariami ir rašomi visi toje sandūroje atsidūrę balsiai. Pvz.:
ne- + aukštai – neaukštai, ne- + erzina – neerzina, ne- + etiškas – neetiškas, ne- + eilinis – neeilinis.
Tačiau ši taisyklė turi išimčių. Keleto priešdėlinių dažnai vartojamų senų lietuviškų žodžių, kurie istoriškai turėjo panašių balsių sandūrą, tie balsiai ilgainiui susiliejo ir išliko tariamas tik vienas balsis. Pagal tarimą rašome ir vieną balsę. Taip bendrinėje kalboje yra sunorminta seniai, niekas nepasikeitė. Pvz.:
ne- + yra – nėra, tebe- + yra – tebėra, ne- + esu – nesu (todėl ir nesamas), tebe- + esu – tebesu, ne- + eina – neina, nebe- + eina – nebeina, ne- + ėjo – nėjo.
Taigi šias išimtis reikia tiesiog įsiminti. Gali padėti tarimas: Dabar nesu darbe. Juk netariate dviejų e? Išimčių pasitaiko kiekvienos kalbos rašybos taisyklėse. Rašybos normų turi tvirtai išmokyti mokykla.
|