Dienos sakinys
Kas, kad tavo šešėlis kreivas – svarbu, kad pats tiesiai stovi.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
amliv
lankytoja(s)
Žinutės: 21
graphgraph
 
Dalyvis ar pusdalyvis? - 2019-08-03 19:27 Laba diena,

Dalyvio ar pusdalyvio reikėtų šiame sakinyje?

Kokį atstumą aš įveiksiu apėjęs / apeidamas aplink namą vieną kartą?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 255
graph
 
Dalyvis ar pusdalyvis? - 2019-08-07 19:56 Sprendžiant, ką sakinyje rinktis – dalyvį ar pusdalyvį, reikia išsiaiškinti, kokį pagrindinio ir šalutinio veiksmo santykį norime reikšti.

Pagrindinis veiksmas reiškiamas asmenuojamąja būsimojo laiko forma įveiksiu, kuri žymi įvykio veikslą (baigtinį vienkartinį ateityje įvyksiantį veiksmą).

Būtojo kartinio laiko dalyvis apėjęs reikštų, kad šalutinis veiksmas įvyks (pasibaigs) anksčiau už pagrindinį, o pagrindinis veiksmas bus to šalutinio veiksmo rezultatas. Būtojo laiko lygmeniu tai reikštų: „apėjau, taigi įveikiau“.

Pusdalyvis apeidamas reikštų, kad šalutinis veiksmas vyks lygiagrečiai su pagrindiniu veiksmu. Būtojo laiko lygmeniu tai reikštų: „kai ėjau, tą atstumą veikiau ir eidamas įveikiau“.

Taigi abi veiksmažodžio formos Jūsų sakinyje galimos, jos negriauna šalutinio ir pagrindinio veiksmų santykių logikos. Skiriasi tik nedidelis atspalvis.

Jeigu tai vadovėlio užduoties formuluotė, siūlyčiau rinktis variantą įveiksiu apėjęs kaip aiškesnį, kai kalbame apie veiksmo rezultatą, o ne patį procesą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos