Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
aguona
lankytoja(s)
Žinutės: 59
graphgraph
 
priklausyti prie ko, priklausyti kam - 2017-04-07 15:30 Laba diena!
Radau paaiškinimų, kad „priklausyti prie ko“ vartotinas, kai objektas reiškiamas klasifikacijos ar narystės požiūriu, pvz.: Jis nebepriklauso prie jokios organizacijos. O kai objektas reiškiamas nuosavybės požiūriu, su veiksmažodžiu „priklausyti“ vartotinas naudininko linksnis, pvz.: Šios aukso atsargos priklauso Lietuvai.
Bet Junglumo žodyne yra ir toks pavyzdys:
4. būti kieno nariu, dalimi. || Jis nepriklausė jokioms draugijoms.
Vadinasi, galima sakyti ir taip. Ar aš teisi?
Ačiū už atsakymą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
priklausyti prie ko, priklausyti kam - 2017-04-08 23:09 Panašiai kaip dėl priskirti kam ir prie ko, dėl Jūsų klausiamo veiksmažodžio priklausyti valdymo „Kalbos patarimuose“ griežtų normos apribojimų nėra.

Nurodomas tik ankstesniuose kodifikacijos darbuose mėgintas išlaikyti polinkis skirti klasifikacijos ar narystės reikšmę (priklausyti prie ko) ir nuosavybės turėjimo reikšmę (priklausyti kam).

Dabartinėje vartosenoje ši skirtis nėra ryški.
Klasifikacijos ar narystės reikšme raiška įvairuoja: pavartojamas ir prielinksnis prie, ir naudininkas. Pastarasis, mano akimis, daugeliu atvejų įprastesnis ir perspektyvesnis. (LKŽ priklausyti reikšmės „būti kieno nariu, dalimi“ pavyzdžiai rodo nueinančią prielinksnio prie vartoseną).

Rengiamame naujame „Kalbos patarimų“ leidime klasifikacijos ar narystės reikšme abu variantai turėtų būti pateikti kaip lygiaverčiai.

Nuosavybės turėjimo reikšmė aiškesnė, ir naudininkas čia vienintelis. Nesakytume: *Šis žemės sklypas prie manęs priklauso.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos