Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
aguona
lankytoja(s)
Žinutės: 59
graphgraph
 
pirmadėlys - 2017-01-04 20:36 Dėl žodžio „pirmadėlys“ vartojimo

Šiaip žodynuose teikiamas žodis „pirmadėlė“ (pirmą kartą atvedusi jauniklį (jauniklių) naminė patelė). O žodį „pirmadėlys“ radau tik daugiatomiame Lietuvių kalbos žodyne. Juo vadinamas pirmas atsivestas gyvulio jauniklis. Šis žodis būtų parankus, bet jis, atrodo, retai vartojamas. Biblijoje, A. Rubšio vertime, galvijų pirmasis jauniklis vadinamas pirmagimiu. Pvz., Skaičių 18,17: „Bet karvės pirmagimis ar avies pirmagimis, ar ožkos pirmagimis negali būti išpirktas.“ Ar tokia vartosena pateisinama? Peržiūrėjau straipsnį „Keli riktai gerame vertime“ (GK 05/3 23). Jame aiškiai nurodyta, kas taisytina. O gal žodis „pirmagimis“ čia tiktų?

Labai ačiū už atsakymą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
pirmadėlys - 2017-01-05 21:37 Įžangai, manau, tiktų pacituoti virtuvės žurnalistę Beatą Nicholson (virtuvės – šiuo atveju be jokio neigiamo atspalvio, nes ji pati taip yra save pavadinusi):

Dabar mano šeimoje pusiausvyra: turiu dukrą ir sūnų, mūsų šunys (iš Anglijos atvykę kokerspanieliai) irgi berniukas ir mergaitė. (Žurnalas Laima, 2017, sausis, pasvirasis šriftas žurnalo).

Taigi, miestietiškoji vartosena senokai suka gyvulių žmoginimo linkme. Ar bendrinėje kalboje reikia tai stabdyti? Manau, kad ne – bet tik nuo tada, kai nebeliks tų, kuriuos tokia vartosena šokiruoja. Kol kas, kiek girdėti aplinkui, šokiruojamų dar esama.

Pirmadėlė, pirmadėlys šių dienų kalbos vartotojams, regis, nebeturi etimologinio skaidrumo (šaknis dėl-, ta pati kaip ir dėlės („siurbėlės“), siejama su žindymu / žindimu).

Taip, retokas žodis, bet retokas gal labiau dėl to, kad jo kontekstas dabartinėje vartosenoje, ypač miestiečių aplinkoje, ne itin dažnas.

Pažiūrėkite, kaip atrodo redaguotoje vartosenoje (Dabartinės lietuvių kalbos tekstyne) pirmagimis: pavyzdžių su gyvuliais, greitosiom peržvelgusi, neaptikau – tik apie žmones. O pirmadėlio, nors mažai, bet grožinėje literatūroje yra:

pirmadėliukė ožka (Vytautas Bubnys),
pirmadėlė telyčia, karvė (Pranas Treinys) ir pan.

Tokią vartoseną ir palaikyčiau.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos