Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
amliv
lankytoja(s)
Žinutės: 17
graphgraph
 
jungtukas nes - 2015-03-25 15:28 Sveiki, suabejojau prijungiamojo jungtuko „nes“ vartosena. Ar galima juo pradėti sakinį? Juk šis jungtukas skirtas sakiniams prijungti.

Pvz.: Man regis, tai jaučia ir mūsų pakeleivė. Nes ne sykį grįžteli į mane.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
jungtukas nes - 2015-03-25 20:51 Jungtuku nes prijungiami šalutiniai priežasties sakiniai. Neutraliame stiliuje juo pradėti sakinį būtų normos pažeidimas (skirtingai nei panašią funkciją atliekančiu jungtuku kadangi, kuris gali būti ir sakinio pradžioje).

Vis dėlto kartais ir sakinio pradžioje jungtukas nes įmanomas.

Turbūt prisimenate grožio industrijos reklamos šūkį NES TU TO VERTA.

Laisvuosiuose stiliuose išskirtinai motyvuotais atvejais (reklamoje, grožinėje literatūroje), norint sukurti ypatingą kalbėjimo ritmą, suteikti atskiroms frazėms papildomą prasminį krūvį arba paryškinti priežasties funkciją, prijungiamasis sakinys gali būti nuo pagrindinio atskiriamas ne kableliu, o tašku, taigi nes atsiduria tarsi sakinio pradžioje, nors yra susijęs su prieš tai einančiu sakiniu.

Iš Jūsų striukoko pavyzdžio galima spėti, kad tekstas grožinis. Jeigu visas autoriaus stilius kapotas, tokią vartoseną būtų galima pateisinti, bet panašiais atvejais nereikėtų piktnaudžiauti, kad nenublanktų pats tokios vartosenos išskirtinumas.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos