Dienos sakinys
Juokėsi puodas, kad katilas juodas.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
aguona
lankytoja(s)
Žinutės: 57
graphgraph
 
Laiko sakiniai su jungtukais „kol“, „iki“ - 2014-10-28 21:08 Dažnai abejojame, teigiamą ar neigiamą veiksmažodžio formą vartoti. Remiamės „Kalbos patarimais“ (Sintaksė, p. 35), J. Šukio „Kalbos kultūra visiems“ (p. 234), „Lietuvių kalbos gramatika“ (p. 683). Kartais sunku nuspręsti, atrodo, kad tinka abi formos. Ar teisinga veiksmažodžio forma tokiuose sakiniuose?
(1) Nesipuoškit, kol nenuspręsiu, ką su jumis daryti. Nesipuoškit, iki nuspręsiu, ką su jumis daryti.
(2) Nesidžiauk, kol jis nepasakė, kuris iš jūsų laimėjo.
(3) Nežadinkite meilės, kol ji pati neprabus!
(4) Pasaulis eis blogyn ir blogyn, kol Dievas netars „gana“.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 233
graph
 
Laiko sakiniai su jungtukais „kol“, „iki“ - 2014-11-13 04:48 Neiginys lietuvių kalboje yra labai įdomus reiškinys – kartais jo vartosena gerokai skiriasi nuo kitų kalbų. Gaila, kad mažai ištirtas.

Tai, kad kartais atrodo tinkančios abi formos, nieko keista – tai vadinamoji neutralizacija: tam tikrais atvejais skirtingų reiškinių požymiai suvienodėja.

Visi Jūsų pateikti sakiniai (juos sunumeravau) taisyklingi, nes neiginiu šalutiniame dėmenyje reiškiama logiškai galimo neigiamo veiksmo riba.

Jeigu pagrindinis sakinys neigiamas, dažnai esti neigiamas ir šalutinis dėmuo arba šalutiniame dėmenyje įvyksta neiginio neutralizacija. Toks yra pirmas Jūsų sakinys: galimas ir vienas, ir kitas variantas. Nedidelių reikšmės atspalvių yra, bet juos greičiau galima pajusti nei tiksliai nupasakoti.

Antrajame sakinyje reiškiamas aiškus neigimas, teigiamoji forma būtų logiškai negalima.

Paskutiniame sakinyje neiginys taip pat galimas, jeigu norima pabrėžti neigiamo veiksmo trukmės metą, kitaip tariant, pagrindinis veiksmas tęsis tol, kol nevyks šalutinio dėmens veiksmas (plg. logiškai tam tikrais atvejais tą patį reiškiančius pasakymus Jis nekalbės / Jis tylės).

Painoka, bet tokiems atvejams nėra lengva suformuluoti gramatikos taisykles, jiems įvertinti reikia remtis veiksmų ir jų santykio logika.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos