Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
aguona
lankytoja(s)
Žinutės: 59
graphgraph
 
Pripažinti kaltu - 2014-10-28 20:54 „Kalbos patarimuose“ (Sintaksė, p. 85), N. Šližienės „Veiksmažodžių junglumo žodyne“, taip pat Konsultacijų banko paaiškinime įnagininkas vartoti teiktinas.
Bet knygoje „Teisininkų kalba ir bendrosios normos“ (p. 188, 189, 195) veiksmažodžio „pripažinti“ vartojimas su įnagininku vadinamas terminologiniu štampu, klaida, kuri, anot autorės, jau terminologizuota. Toks įnagininkas taisomas į vardininką. Pvz.: K. R. negali būti pripažintas kaltu (= kaltas) ir nuteistas... Nuteistiesiems laisvės atėmimu (= atimant laisvę) sugrįžus iš kalėjimo… Kodėl tokia skirtinga nuomonė?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
Pripažinti kaltu - 2014-11-11 05:35 Abu variantai – tiek dvejybiniai linksniai, tiek įnagininkas su veiksmažodžiu pripažinti gali būti vartojami – „Kalbos patarimuose“ (kolektyviniame darbe) jie laikomi lygiaverčiais normos variantais.

Vartosenos tyrimai rodo, kad būvio raiška yra gerokai nestabili, vyksta ir kitų kalbų, ir vidinių lietuvių kalbos sistemos analogijų skatinami procesai.
Veiksmažodį pripažinti galima skirti statuso suteikimo reikšmės veiksmažodžių grupei (kartu su veiksmažodžiais (pa)skelbti, (pa)skirti) – norma čia svyruoja, raiškos variantai konkuruoja. Šiuo bendrinės kalbos normų raidos etapu perspektyvesnis atrodo įnagininkas, nors ir dvejybinių linksnių negalima laikyti klaida.

Jūsų minimas pasakymas nuteistas atėmimu išties yra teisės kalbos štampas, įteisintas kodeksuose, bet gyvesnėje kalboje galima rasti ir kitokių raiškos būdų.

Plačiau apie būvio įnagininko normas ir vartosenos polinkius esu rašiusi „Kalbos kultūros“ žurnale (2004, nr. 77; 2012, nr. 85).
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos