Dienos sakinys
Alksniu gimęs, ąžuolu nebūsi.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
Dėl „kuomet, tuomet, visuomet“ - 2012-07-04 18:45 Esu girdėjusi, kad prestižinėje bendrinėje kalboje geriau vengti žodžių „kuomet, tuomet, visuomet“, kadangi jie turi tarminį atspalvį, ir vartoti „kada, kai, tada, visada“. Tačiau literatūroje niekur nerandu tokios nuostatos. Ar tai tik iš piršto laužtas samprotavimas ir ji būtų galima kuo nors pagrįsti?
Iš anksto ačiū už atsakymą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 252
graph
 
Dėl „kuomet, tuomet, visuomet“ - 2012-07-09 18:16 Atsiprašau, kad užtrukau su atsakymu, kol darbo vietą perkrausčiau į vasaros buveinę.
Negalėsiu šiuo metu remtis visais turimais šaltiniais, bet esminius dalykus paaiškinsiu.

Pirmiausia atskirkime normos apribojimus ir stiliaus apribojimus.

Visi trys Jūsų minimi laiko prieveiksmiai – kuomet, tuomet, visuomet (dar pridėkime niekuomet) – yra norminiai ir gali būti vartojami bendrinėje kalboje. Tuomet ir tada, visuomet ir visada, niekuomet ir niekada yra lygiaverčiai normos variantai (arba sinonimai).

Nedidelių normos apribojimų turi tik prieveiksmis kuomet: šalutiniuose laiko sakiniuose jis taisomas nuo Jono Jablonskio laikų, o naujausiuose norminamuosiuose darbuose toje sintaksinėje pozicijoje jis vertinamas kaip vengtina tarmybė, pvz.:

Giedojimas vėl sustiprėjo, kuomet (–kai; kada) ji įėjo į trobą. (Kalbos patarimai. Įvairūs dalykai: S 3).

Veiksnio ir papildinio šalutiniams sakiniams jungti kuomet tinka, plg. „Kalbos patarimų“ rekomendaciją:

Vart. r. „kuriuo metu“ veiksnio ir papildinio šalutiniams sakiniams jungti: Nežinia, kuomet užklups šalna. Žino ir višta, kuomet ant laktos lėkti.

Prieveiksmio kuomet laiko reikšmė, sistemiškai žiūrint, neturėtų trukdyti jį vartoti ir šalutiniams laiko dėmenims prijungti. Persvarstant gramatikos normas ir neradus tvirtesnių argumentų, kodėl reikėtų tokios vartosenos vengti, vertinimas galėtų būti pašvelnintas iki šalutinio normos varianto.

Tačiau net jei šis atvejis būtų įteisintas kaip norminis, nereikėtų išleisti iš akių šiokių tokių stiliaus apribojimų.

Ir kuomet, ir minėtieji tuomet, visuomet, niekuomet turi, kad ir ne itin ryškų, šnekamosios kalbos atspalvį ir yra būdingesni laisviesiems stiliams, o neutralioji norma laikui reikšti yra žodeliai kada, kai, tada, visada, niekada. Tarkim, administracinio ar griežtesnių žanrų mokslinio stiliaus tekstuose kuomet, tuomet, visuomet, niekuomet ne itin tiktų.

Bet jei prezidentė savo kalboje sako: „Visuomet palaikau ir palaikysiu tuos, kurie...“, – tokią vartoseną galėsime laikyti ir prestižine, ir atitinkančia laisvųjų stilių normas.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos