Dienos sakinys
Juokėsi puodas, kad katilas juodas.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
„negėda“ ar „ne gėda“? - 2011-09-13 01:54 Norėčiau pasitikslinti, ar daiktavardis gėda su dalelyte ne rašomas kartu, ar atskirai? Vadovaujantis taisyklėmis, reikėtų rašyti kaip ir kartu: negėda.
Pvz., sakinyje: Gelbėti gamtą nuo šiukšlių – negėda.
Bet gal: Gelbėti gamtą nuo šiukšlių – ne gėda?

Man labai norėtųsi rinktis antrą variantą (turbūt vadovaujuosiu tuo, kad kartu šis žodis man labai negražiai atrodo, bet tokiomis „taisyklėmis“ vadovautis, žinoma, jokiu būdu negalima. Bet pamaniau, dar pasitikslinsiu.

Būsiu labai dėkinga turbūt už gana kvailą klausimą. Bet bent jau būsiu visiškai tikra, kaip šis žodis iš tikrųjų rašomas.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 233
graph
 
„negėda“ ar „ne gėda“? - 2011-09-13 04:24 Klausimas nėra kvailas ir nė kiek juo nesistebiu, nes dažnas šiaip jau raštingas žmogus junta, kaip visoje neįtikėtinai įvairuojančios dabartinės vartosenos apsuptyje kliba kadaise įgyti rašybos įgūdžiai, silpsta tvirtų normų jausmas.

Būtų įdomu, jei parašytumėt, kokiomis (kur išdėstytomis) taisyklėmis vadovaudamasi nutarėte, kad reikėtų rašyti kartu: negėda?


Pagal „Lietuvių kalbos rašybą ir skyrybą“ (1992) daiktavardis gėda su neigiamąja dalelyte ne rašomas atskirai:

Gelbėti gamtą nuo šiukšlių – ne gėda.

Taigi visai taip, kaip Jums liepia kalbos jausmas.

Atskirai nuo daiktavardžio dalelytę ne rašome tada, kai ja tik paneigiame daiktavardžiu sakomą dalyką. (Ir dar kitas atvejis – kai sakinyje reiškiama priešprieša.) O jeigu su šia dalelyte sudaromas savarankiškas priešingos reikšmės žodis, ta dalelytė virsta priešdėliu:

darbas – nedarbas,
laisvė – nelaisvė,
turtas – neturtas.


Iš šių pavyzdžių turėtų būti aišku, kad be priešdėlio ne- ir su juo žodžių reikšmės skiriasi.

Praktiškai pasitikrinti, ar ne su daiktavardžiu rašyti kartu, galėtų padėti atsakymas į klausimą: ar egzistuoja toks dalykas?

Yra nedarbas, nelaisvė, negarbė, nelaimė, negyvėlis, negalia, nelietuvis...

Bet nėra tokio daikto kaip nekatinas, nesuolas, nekuprinė, negėda... – na nebent kokiuose kalbos žaidimuose, pasakose, kur galima žaisti su pačiomis taisyklėmis.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
„negėda“ ar „ne gėda“? - 2011-09-15 16:07 Labai ačiū už išsamų ir aiškų, kaip visada, atsakymą. Dabar man viskas aišku.

Turiu pripažinti, kad šį kartą į lietuvių kalbos taisykles dėl dalelytės ne pažiūrėjau labai paviršutiniškai, vadovavausi ne ta taisykle.

Tokią išvadą padariau vadovaudamasi dalelytės ne rašymu, kai žodžiams suteikiama priešinga ar visai kita reikšmė. T. y. kaip Jūs sakėte, kai su dalelyte ne sudaromas savarankiškas priešingos reikšmės žodis, ta dalelytė virsta priešdėliu. Kaip: darbas – nedarbas.
Bet juk turėjau vadovautis taisykle, kur dalelyte ne kas nors paneigiama. Tada ji rašoma skyrium nuo daiktavardžių, būdvardžių, veiksmažodžių, jų formų ir būdvardinių prieveiksmių.

Jūsų pateikti pavyzdžiai, patarimas, kaip galima pasitikrinti praktiškai, man labai padėjo.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos