Dienos sakinys
Atradę siūlą, rasim ir kamuolį.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
Dėl Tarybų Sąjungoje suteiktų titulų - 2011-05-02 19:39 Kaip šiais laikais reikėtų traktuoti tokias sovietmečio realijas:
LTSR nusipelnęs treneris TSRS sporto meistras vardas pavardė?

Ar reikėtų palikti taip, kaip yra, ar reikėtų naikinti LTSR, TSRS?

Manyčiau, reikėtų palikti, nes juk šie laipsniai buvo suteikti būtent tuo laikotarpiu. Bet ar neatrodys kvailai, jeigu ant šiais laikais išleistos knygos viršelio puikuosis štai tokie autoriaus titulai?

Gal ir kvailas klausimas, tačiau dvejoju, kaip elgtis.

Ačiū už atsakymą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 237
graph
 
Dėl Tarybų Sąjungoje suteiktų titulų - 2011-05-04 04:32 Klausimas nekvailas, tik greičiau priklauso ne tiek kalbos normų, kiek faktografijos sričiai.

Pavartinėjau „Visuotinę lietuvių enciklopediją“ ir lietuviškąją vikipediją – pirmų atėjusių į galvą žymių žmonių (Regimanto Adomaičio, Donato Banionio, Dano Pozniako, Antano Bimbos ir keleto kitų) biografijų aprašus. VLE, žinoma, viskas suvienodinta (LSSR, SSRS, o kai kurie buvę titulai išvis nutylėti). Vikipedijoj įvairuoja (yra ir LTSR, TSRS, be to, dar atskirai žr., pavyzdžiui, apibrėžtį LTSR liaudies artistas).

Taigi galite rinktis, kokią santrumpą lipdyti prie buvusių titulų pavadinimų.

Mano nuomone, kai pateikiami tik faktai be kokio vertinimo ar noro parodyti atstumą nuo praeities dalykų, nėra reikalo perrašinėti tas santrumpas iš tarybų į sovietų. Jeigu, tarkim, buvo LTSR nusipelnęs treneris, taip reikėtų ir palikti.

Pasiskaitykite istorikų samprotavimus ta tema portale bernardinai.lt (straipsnis Ką mano specialistai: „Sovietų“ ar „Tarybų Sąjunga“? http://www.bernardinai.lt/ straipsnis/2011-03-24-ka-mano- specialistai-sovietu-ar-tarybu- sajunga/59946).

Kitas, jau ne kalbos klausimas, – kaip pateikti (ir išvis ar pateikti) tokius faktus knygos viršelyje ar kokioje kitoje išskirtinėje vietoje (pavyzdžiui, paminklinėje lentoje). Viena yra biografijos faktas tarp kitų faktų, o kita – išskirtas, iškeltas; kai kam tai gali būti ne visai malonu ar kaip nors neigiamai interpretuojama. Čia vieno recepto nėra.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos