Dienos sakinys
Karštu nudegęs ir šaltą pučia.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
„Fechtavimas“ ar „fechtavimasis“? - 2011-04-19 16:31 Laba diena,

redaguoju knygą apie fechtavimosi istoriją ir iškilo klausimas, kokį terminą vartoti: „fechtavimas“ (šį vartoja autorius visoje knygoje) ar „fechtavimasis“ (šį linkčiau vartoti aš)?
Pvz., sakiniai:
Vadovaujantis miesto sekcijos darbo planu 1947 m. gruodžio 5 d. Kaune Lietuvos Valstybinio kūno kultūros instituto sporto salėje Stalino Konstitucijos dienai pažymėti įvyko pirmosios Lietuvos sporto istorijoje oficialios fechtavimo varžybos.

Kauno mieste pirmuoju fechtavimo sekcijos pirmininku buvo išrinktas A. Jaržombekas.

Archeologai nustatė, kad fechtavimas Egipte buvo plėtojamas jau 3000 metų pr. Kr. gimimą.

Paprastiems žmonėms buvo prieinama tik primityvi fechtavimo forma – fechtavimas lazdomis.

Lietuvos Respublikos terminų banke teikiama fechtavimasis, kur remiamasi Sporto terminų žodynu.

TTŽ teikiama fechtavimas.

Internete randu svetainę www.fechtavimas.lt, kur linkstama prie fechtavimo termino.

Aš norėčiau vadovautis LT Terminų banko nurodymu ir tiesiog savo pozicija vartoti fechtavimasis, bet jeigu fechtavimas taip pat galima forma, tai galbūt tada geriau netaisyti autoriaus pozicijos visoje knygoje?

Iš anksto ačiū už atsakymą, kurie visada yra labai išsamūs, naudingi ir kuriais užtikrintai galiu vadovautis.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 241
graph
 
„Fechtavimas“ ar „fechtavimasis“? - 2011-04-22 17:13 Jūsų klausimas įdomus, nes jokiose norminamosiose knygose atsakymo nerasime: jose – visiška įvairovė, o turite nedviprasmiškai rinktis: arba – arba. Tad ir į mano atsakymą žiūrėkite kaip į vieną iš galimų sprendimų.

Belieka kruopščiai susidėlioti faktus, argumentus ir žiūrėti, kas Jūsų atveju (redaguojamai knygai) tikslingiausia.

Iškart sakau, kad, jei galėčiau pati spręsti, rinkčiausi Terminų banko ir „Sporto terminų žodyno“ siūlomą sangrąžinę formą fechtavimasis – prie jo ir Jūs linkstate, – jei redaguočiau kokį mokyklos vadovėlį ar žinyną. Ir ne tik dėl to, kad minėti norminamieji šaltiniai gana patikimi (apie kitus argumentus – kiek vėliau).

Tačiau jeigu pats Jūsų redaguojamos knygos autorius nuosekliai vartoja nesangrąžinę formą fechtavimas, jis dabartinėms kalbos normoms taip pat nenusižengia, nes kai kuriuose šaltiniuose tokia forma, kaip matysim, įteisinta. Ir tai svarbiausia. Šaltinių nevienodumas ir vartojimo įpročiai per dieną nepanaikinami. Galime tik stengtis siekti vienodumo, ypač terminijoje, jei turime kokį nors aiškesnį orientyrą.

Reikėtų atkreipti autoriaus akis į šį varijavimą ir išsiaiškinti, ar jis pats turi pagrįstų motyvų vartoti nesangrąžinę formą ir kaip žiūri į sangrąžinę. Be to, įdomu būtų sužinoti, ar autorius daro kokį nors skirtumą tarp veiksmažodžių fechtuoti ir fechtuotis. Jeigu jis liks prie savo nuomonės – jo valia.

Ką rodo kiti norminamieji šaltiniai, kokie argumentai paremtų sangrąžinę formą fechtavimasis (ir fechtuotis) – truputį vėliau.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 241
graph
 
„Fechtavimas“ ar „fechtavimasis“? - 2011-04-25 22:44 Taigi turime išsiaiškinti, kuri veiksmažodžio forma – nesangrąžinė fechtuoti ar sangrąžinė fechtuotis – tinkamesnė tam tikram veiksmui reikšti, nes iš veiksmažodžio su baigmeniu -imas daromas sporto šakos pavadinimas – fechtavimas arba fechtavimasis.

Pažiūrėkime kelis šaltinius, kaip ten pateikiami mums rūpimi faktai.

Lietuvių kalbos rašybos žodynas (1948): fechtuoti.

DLKŽ I leid. (1954): fechtuoti(s) „kautis šaltais ginklais (rapira, špaga ir pan.) sporto tikslais arba dvikovoje“; -avimas(is).

DLKŽ II leid. (1972): fechtuotis „kautis šaltais ginklais (rapira, špaga ir pan.) sporto tikslais arba dvikovoje“; -avimasis.

DLKŽ III leid. (1993): fechtuoti „kautis šaltuoju ginklu (rapyra, špaga ir kt.) sportuojant arba dvikovoje“; kaip galima nurodoma ir sangrąžinė veiksmažodžio forma; -avimas(is).

DLKŽ IV–VI leid. (2000–2006): iš esmės nesiskiria nuo III leid.

VLE (VI t., 2004): fechtavimas (tekste – tik fechtuotis).

Valerijos Vaitkevičiūtės „Tarptautinių žodžių žodynas“ (A–K, 1999): tik sangrąžinės formos: fechtavimasis; fechtuotis.

TŽŽ (1985 ir 2001): fechtavimas; fechtuotis.
STŽ (1996 ir 2002): fechtavimasis.

Po ranka pasitaikiusiame „Rusų–lietuvių kalbų žodyne“ (4 t., 1985) nesangrąžinė veiksmažodžio forma fechtovat’ į lietuvių kalbą verčiama tik sangrąžine: fechtuotis, o daiktavardis fechtovanie – tik nesangrąžine fechtavimas.

Taigi skirtinguose šaltiniuose veiksmažodžio ir daiktavardžio formos pasirinkimas trejopas: pateikiamos arba sistemiškai tik sangrąžinės formos, arba maišytai (viena, dažniau daiktavardžio, nesangrąžinė, o veiksmažodžio sangrąžinė; arba atvirkščiai), arba nurodomi kaip galimi ir sangrąžiniai, ir nesangrąžiniai variantai.

Veiksmo esmė – dvikova šaltaisiais ginklais, taigi sangrąžinė forma fechtuotis turi aiškią tarpusavio veiksmo reikšmę. Skirtumas, tarkim, nuo irkluoti, akivaizdus.

Ar nesangrąžinė forma apskritai reikalinga (ar ji turi kokį gramatinės reikšmės skirtumą nuo sangrąžinės, ar realiai daromas skirtumas tarp fechtuoti (liaudiškai tariant, durti, durstyti) ir fechtuotis (durstytis), gali atsakyti tik sporto specialistai. Pavyzdžiui, tarp veiksmažodžių formų boksuoti ir boksuotis skirtumas yra (plg.: treniravosi boksuodamas į kriaušę).

Jeigu pripažįstame, kad veiksmui pavadinti tinkamesnis sangrąžinis veiksmažodis (kaip kad daro kai kurie šaltiniai), tada ir veiksmažodinį daiktavardį – sporto šakos pavadinimą) sistemiškiau yra vartoti sangrąžinį: fechtavimasis.


Vargo yra ir su šios sporto šakos organizacijų pavadinimais. Skirtinguose šaltiniuose įvairuoja: Tarptautinė fechtavimo (fechtavimosi) federacija ir Lietuvos fechtavimo (fechtavimosi) federacija. STŽ čia abejur nuosekliai teikia sangrąžinę formą.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
rugiu_gele
lankytoja(s)
Žinutės: 23
graphgraph
 
„Fechtavimas“ ar „fechtavimasis“? - 2011-04-28 19:25 Labai ačiū už tokį išsamų atsakymą. Labai pagelbėjote.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos