Dienos sakinys
Juokėsi puodas, kad katilas juodas.
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 233
graph
 
Dizelinas ar dyzelinas? - 2010-12-28 18:51 Violeta atsiuntė „Kalbos namams“ štai tokį laiškelį:


Laba diena, gal galėtumėte atsakyti į klausimą – kaip rašyti: dyzelinas ar dizelinas?
Vadovėlyje – dizelinas, žodyne – dyzelinas. Kuo tikėti?
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 233
graph
 
Dizelinas ar dyzelinas? - 2010-12-28 19:06 Tikėti reikia naujesniais žodynais. Tiesa, iš populiaresnių žodynų pats žodis dyzelinas yra gal tik „Tarptautinių žodžių žodyne“ (Alma littera, 2001), bet kituose žodynuose galima susigaudyti pagal bendrašaknių žodžių dyzelis, dyzelinis, -ė rašybą.

Nereikėtų pamiršti ir Lietuvos Respublikos terminų banko: ten dyzelinas įrašytas kaip teiktinas vartoti terminas (sudėti duomenys iš dviejų specialiųjų žodynų – „Enciklopedinio karybos žodyno“, 2008 m. ir „Chemijos terminų aiškinamojo žodyno“, 2003 m.).

Taigi dabartinė norma yra dyzelinas su ilgąja y (kaip ir bendrašakniai žodžiai dyzelis, dyzelinis, -ė). Tokia rašyba pagal tarimą artimiausia vokiečių inžinieriaus Rudolfo Dieselio pavardės skambesiui – Dyzelis. Tad ir jo išrastas pagal pavardę pavadintas dyzelis (dyzelinis variklis) rašytinas su ilgąja y.

Tiesa, seniau iš tikrųjų lietuvių kalboje šio žodžio rašybos norma buvo su trumpąja i: dizelis. Taip rasime parašyta pirmajame ir antrajame „Dabartinės lietuvių kalbos žodyno“ leidimuose (1954, 1972). Nuo trečiojo DLKŽ leidimo norma pakeista: dyzelis, dyzelinis.

1978 m. išleistame 3-iame „Lietuviškosios tarybinės enciklopedijos“ tome ir 1985 m. „Tarptautinių žodžių žodyne“ taip pat yra dyzelis.

Šią normų kaitą rodo ir kiti šaltiniai. Pavyzdžiui, didžiajame „Lietuvių kalbos žodyne“ (popierinio varianto III t. išleistas 1969 m.) kaip pagrindinis variantas iškeltas dyzelis (ir dyzelinis), o greta pateiktas ir variantas su trumpąja i iš DŽ pirmojo leidimo.

Gali būti, kad pagal analogiją su ta senąja norma kokiame vadovėlyje užsiliko ir dizelinas.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos