Dienos sakinys
Naujienos
Žodynai ir kt.
Rinktinis žodynėlis
Apklausos, testai
Skaitiniai
Žaidimai
Mokytojams
Pokalbiai
Seminarai
Archyvas
Nuorodos
Rašykite
Apie šiuos namus
Prisijungti
 
 

 
Peržiūrėti: Diskusijos
vaba
lankytoja(s)
Žinutės: 1
graphgraph
 
Šnekamoji kalba - 2007-02-07 20:03 Jau vienuoliktus metus siūlau tai mūsų amžinai vėluojančiai Lietuvėlei niekaip neįperšamą vaistą – sveikos kalbėsenos metodą. Šnekamąją kalbą ugdyti ir diegti galima tik gyvos šnekos pavyzdžiu. Deja, kaip rašysenos, taip ir kalbėsenos ugdymu, dailyraščiu ir raiškiuoju skaitymu mūsų mokykla seniai nebesirūpina. Lenkijoje, Rusijoje specialiai mokykloms išleidžiama dešimtys ir šimtai įbalsintų grožinės ir istorinės literatūros knygų. Viename CD telpa iki tūkstančio puslapių (30 val. pasakojimo), šiandien Vilniaus prekyba „Maxima“ stereogrotuvą su garsiakalbiais (mp3-olą – kaip magnet-olą) parduoda už 90 litų, kodėl neištraukus iš šešėlio Lietuvos aklųjų bibliotekos jau 40 metų paslapčia įbalsinamos lietuviškos literatūros?
Prieš 5 metus Antano Pakerio patartas nuėjau pas Jadvygą Kuolienę ir radau Aladino lobius. Jau ketvirti metai biblioteka perrašo mp3 formatu kasmet po 200 pavadinimų – mano jaunėlis išklausė ir „Faustą“, ir „Dievų mišką“, ir Šaltenį, ir visą Mickevičiaus tomą iš PKB – skaitovo balsu perteiktą daug įtaigiau ir su kruopščiai įterptais komentarais.
Įsirašė komputerin net ir Donelaičio „Metus“ bei apdalino draugus kopijomis (savikaina 50 centų ir 5 minutės). Kodėl mokykla nepritaiko šios technologijos tai šnekamajai garsinti ir tingintiems skaityti privilioti prie knygos? Per pusantrų metų Seime dvi tarptautinės konferencijos apie knygnešių tautos nusigręžimą nuo knygos – kodėl knyga negali grįžti per ausis – kaip šnekamoji sakytinė bendrinė? REIKIA PRATINTI NUO MOKYKLOS g i r d ė t i ją, ne tik eterio, mobilfono ir interneto jovalą. Deja, iniciatyvos nei mokykla, nei ŠMM ministerija neparodo, nes... bijo ką nors dar parodyti.

Valdas Banaitis
2006 12 16

Red. past. Tema perkelta iš buvusio svetainės skyrelio Idėjos.
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Saulė
lankytoja(s)
Žinutės: 1
graphgraph
 
Šnekamoji kalba - 2007-02-07 20:06 Žinutė rašyta 2007-01-21 20:58:03

O kur galima gauti tų įrašų?
Ministerijos adresu galite ir nereplikuoti, ji vis tiek nesidomi "Tokiais niekais".
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Rita_[LKI]
administruoja
Žinutės: 249
graph
 
Šnekamoji kalba - 2007-02-07 20:06 Žinutė rašyta 2007-01-26 12:52:59

Ponas Valdas atsakė Saulei laišku, o jei ir kitiems įdomu – tų įrašų galima gauti Lietuvos aklųjų bibliotekoje Vilniuje, Skroblų g. 10 (darbo dienomis iki 16.30 val.).
  | | Komentuoti gali tik registruoti svetainės lankytojai.
Peržiūrėti: Diskusijos